Anga Citubal

   Psal se rok 2007 a mě potkalo něco krásného..něco čtyřnohého..něco dokonalého...

Do té doby jakožto alergik, nemajíc krom "vypratelných" plyšových zvířátek žádného živého "nevypratelného" mazlíčka...

jsem se jednoho dne rozhodla, že už věčných zákazů bylo dost. Mám svoji domácnost, svůj život i zodpovědnost za něj,

tak si pořídím psa a basta!

První překážka - krom vlčáka, jezevčíka a foxteriéra "Dášenky" jsem neznala jiného plemena...

Usedla jsem tedy k mému, v té době ještě nepřiteli internetu a začla vyhledávat v atlase plemen.Jelikož jsem jela podle abecedy, nebylo mé hledá nikterak dlouhé...zanedlouho jsem se dopracovala k podivnému názvu B-A-S-E-N-J-I a pozor, hned pod názvem FOTKA! Od té doby vím, co to znamená láska na první pohled :-)   Dostlavila se šílená euforie, málem jsem rozbila tiskárnu, než se mi podařilo to krásné stvoření vytisknout, abych mohla začít obíhat rodinu a kamarády a dělit se s nimi o tu nádheru.

Nu, jelikož jsem ve znamení Vodnáře, což jak známo, je znamení vzdušné, nenapadlo mě hned v té mé euforické náladě, že by snad i bylo dobré o tomto plemeni vědět víc, než jen, že má "kouzelná kukadla", "rozkošnej čumáček", "roztomilé vrásky" atd.   S rozzářeným úsměvem vrátlia jsem se tedy k mému již na milost vzatému internetu ( bodejť ne taky, když mi našel takový poklad  :-)  ) a dala jsem se do vyhledávání podrobností o povaze tohoto plemene.

Musím přiznat, že při čtení můj úsměv poněkud povadl a chvílemi mé rysy trochu tuhly.   Nechala jsem si nakonec pár dní na rozmyšlenou, ale nakonec si řekla, že nikdo nejsme dokonalí a přesto se nenecháme vyřadit ze společnosti..Budu mít Basenjiho !

Vše proběhlo vcelku rychle, stačil jediný telefonát. Anga od prvopočátku vypadala vyrovnaně, žádné stesky, žádné loužičky...Zvykla si naprosto vklidu a věřím,    že velký podíl na tom měli již zkušení chovatelé Marek Betka a Radka Nečeradská  z Krupky.

Jako štěňátko se mnou Angi trávila dost času i v práci. Pracuji v oční optice a Angi se tu do určitého věku (než se stala dámou) moc líbilo.

Nejraději se nehnutě vyhřívala na koberci za výlohou a nejednou se stalo, že při protažení pár zákazníků vyděsila, jelikož se do té doby domnívali, že se jedná jen o plyšového maskota. Taky nám tu Angi trochu zpychla, ono taky být nesčetněkrát za den hlazen, obdivován pro svoji krásu a krmen dobrůtkami...-koho by to "nepoznamenalo".

Angi se též podařilo téměř nemožné...   Mám v práci kolegyni, pištící sotva se ve vzdálenosti deseti metrů objeví pes.   Angi oblomila srdce i této bytosi nemajíce rádo vše "nevypratelné"  živé...   Dnes kolegyni podezírám, že si ke svačině schválně kupuje jogurty, aby ji pak u tlamičky mohla přidržovat kelímek k vyblízání a jakmile jim zmizím z dohledu už se ládují i jinými laskominami.   A také ty dvě podezírám, že si sjednaly mezi sebou nějakou tajnou úmluvu, jelikož Angi vždy na uvítanou vrtí o překot ocáskem, ale nikdy si nedovolí otřít se o ni ani tlapičkou ( jelikož na tolik ještě fobii kolegyňka nepřekonala :-) )S radostí dnes kolegyně hlásí "My jsme s Angi kámo", ale nadále platí, že vše jine "nevypratelné" živé k ní nesmí na krok.

U tohoto plemene je nutné přijmout ho takové jaké je, ale v žádném případě není nevychovatelné-což se vám zajisté někteří  "chytrolíni" budou snažit namluvit...

Ono také záleží proč a za jakým účelem si kdo psa pořizuje.Kdo chce, aby ho pes na slovo poslouchal nechť si pořídí plemeno, které je toho schopno.

 

Přimlouvám se však za všechny basenjíky-nechte je žít takovým způsobem života, jaký je jim vlastní.